انواع دیوارپوش‌ها و کاربردهای آن – قیمت دیوارپوش PVC

این مقاله به بررسی دیوارپوش‌های PVC و کاربرد‌های آن می‌پردازد. همچنین دیوارپوش ‌های PVC و MDF را مقایسه می‌کند.

صنعت چوب در طول سال‌ها با استفاده از مواد و فناوری‌های مختلف برای بهبود عملکرد، دوام و زیبایی شناسیی تحول چشمگیری کرده است. یکی از این مواد که شهرت یافته است، دیوار پوش‌های پلی وینیل کلراید(PVC) است. این دیوار پوش‌ها به دلیل خواص و مزایای منحصر به فردشان نسبت به مواد سنتی مانند(MDF) به طور فزاینده‌ای برای طیف وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در ابتدا معرفی کوتاهی از PVC و MDF خواهیم داشت. سپس به مزایا و کاربردهای استفاده هر کدام از آن‌ها در دیوارپوش خواهیم پرداخت.

در مجموعه آکو انواع دیوارپوش‌های پی وی سی متناسب با نیاز شما موجود می‌باشد. برای مشاوره و راهنمایی کافی است به

واتساپ ما به شماره تماس 09362003346و 09105057079 پیام دهید.

پی وی سی (‌PVC) چیست؟

پلی وینیل کلراید که معمولا به عنوانPVC  شناخته می‌شود، نوعی پلیمر پلاستیکی است که به دلیل تطبیق پذیری، دوام و مقرون یه صرفه بودن، به طور گسترده در ساخت و ساز  استفاده می‌شود. PVC از طریق پلیمریزاسیون مونومر‌های وینیل کلرید ایجاد می‌شود. بسته به مواد افزودنی مورد استفاده در طول تولید، مواد حاصل می‌تواند سفت یا انعطاف پذیر باشد. PVC سفت و سخت، همچنین به عنوان UPVC (پی وی سی غیر پلاستیکی) شناخته می‌شود. دیوار پوش‌ها برای پوشش دیوار‌ها و سقف‌ها استفاده می‌شوند. این دیوار پوش‌ها در طرح‌ها، رنگ‌های مختلف در بازار متابق با سلیقه‌های افراد عرضه می‌شود.

مطلب مرتبط: همه آنچه که باید در مورد فوم برد پی وی سی (PVC) بدانیم

کاربرد های دیوار پوش‌های marble sheet)PVC): 

دیوارپوش‌های PVC یا ماربل شیت در طیف‌ گسترده‌ای از کاربرد‌ها در صنعت چوب و فراتر  از آن استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای متداول ماربل شیت عبارتند از:

 1. 1.روکش داخلی: دیوار‌هایPVC معمولا برای روکش دیوار‌های داخلی در ساختمان‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود. آن‌ها
 2. یک روکش صاف و تمیز را ارائه می‌دهند که نگهداری آسان و بسیار بادوام است.
 3. 2.پانل‌های سقفی: به دلیل ماهیت سبک و سهولت در نصب، تابلو‌های دیواریPVC  یک انتخاب عالی برای پانل‌های سقفی هستند. آن‌ها می‌توانند به طرح سقف‌ها از نظر زیبایی شناسی کمک کنند و در عین حال مزایای عملکردی همچون مقاومت در برابر رطوبت، و ضربه نیز ارائه دهند.
 4. 3.حمام و آشپز‌خانه: دیوار‌هایPVC  در برابر رطوبت بسیار مقاوم هستند و برای استفاد ه در مناطق مرطوب مانند حمام و آشپز‌خانه ایده‌آل هستند. بر خلاف مواد چوبی، هنگام قرار گرفتن در معرض آب، تاب نمی‌خورند و متورم نمی‌شوند.
 5. 4.فضا‌های تجاری: در محیط‌های تجاری مانند دفاتر، بیمارستان‌ها و فروشگاه‌های خرده فروشی، دیوار‌هایPVC  ظاهری تمیز و حرفه‌ای ارائه می‌دهند. مقاومت آن‌ها در برابر خراش، لکه و ضربه تضمین می‌شود و طول عمر بیشتری در مناطق پر‌تردد دارند.
 6. 5.کاربرد‌های بیرونی: انواع خاصی از دیوار پوش‌های PVC را می‌توان برای کاربرد‌‌های بیرونی استفاده کرد که مقاومت و دوام در برابر آب و هوا را فراهم می‌کند.

ام دی اف (MDF) چیست؟

MDF همان تخته فیبر با چگالی متوسط است و ترکیبات آن از الیاف چوب، موم و رزی تشکیل می‌شود. فر‌آیند تولید این نجس از تخته‌ها به این صورت است که بقایای چوب را می‌شکنند و آن را با موم و رزین مخلوط می‌کنند.MDF سطح صاف و یکنواختی دارد که آن را برای رنگ آمیزی و روکش کاری ایده‌آل می‌سازد. تخته‌های MDF در مقایسه با PVC در مقابل آب مقاوم نیست و به سرعت خمیر می‌شود و از بین می‌رود و به اندازه تخته‌های سه‌لا استحکام ندارد.

کاربرد‌های دیوارپوش‌های MDF

در اینجا به برخی از کاربرد‌های دیوارپوش‌هایMDF می‌پردازیم:

 • دیوارپوش‌های ام دی اف اغلب برای پوشش دیوار‌ها در محیط‌های مختلف مسکونی و تجاری استفاده می‌شود. آن‌ها حتما باید به دور از رطوبت باشند و در معرض برخورد آّب قرار نگیرند.
 • آن‌ها به دلیل سطح صافی که دارند هنگام رنگ ‌آمیزی یک پوشش با کیفیت بالا را تضمین می‌کنند.
 • دیوارپوش‌های ام دی اف (MDF) را به دلیل فشردگی و تراکم بالا به عنوان عایق‌های صوتی در استودیو‌های ضبط، سینما‌های خانگی و دفاتر ایده‌آل است.
 • از دیوارپوش‌هایMDF برای سازه‌های موقت همچون غرفه سازی‌ در نمایشگاه‌ها استفاده می‌شود

به طور کلی دیوارپوش‌هایMDF  به دلیل سطح صاف و تطبیق‌پذیری می‌تواند یک گزینه در کنار دیگر انتخاب‌ها قرار بگیرد .  


چرا دیوار پوش‌هایPVC بهتر ازMDF هستند؟

هنگام مقایسه دیوار پوش‌هایPVC با دیوار پوش‌هایMDF، چندین فاکتور برتری PVC را در بسیاری از کاربردها برجسته می‌کند:

 1. 1.مقاومت در برابر رطوبت: یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دیوار‌های PVC نسبت به MDF نسبت به MDF مقاومت آن‌ها در برابر رطوبت است.MDF تمایل به جذب اب دارد که منجر به تورم، تاب برداشتن و رشد  احتمالی کپک و باکتری می‌شود. PVC که یک ماده بر پایه پلاستیک است، در برابر آب غیر قابل نفوذ است و آن را برای محیط‌های مرطوب ایده‌آل می‌کند.
 2. 2.دوام: دیوار پوش‌هایPVC  در مقایسه باMDF دوام و مقاومت بیشتری در برابر آسیب‌های فیزیکی دارند. احتمال خراشیدگی، فرورفتگی یا بریدگی آن‌ها کمتر است که طول عمر بیشتر و کاهش هزینه‌های نگهداری را تضمین می‌کند.
 3. 3.سهولت نگهداری: تمیز کردن و نگهداری از دیوار‌های پی وی سی (PVC) ساده و بدون دردسر است. آن‌ها را می‌توان با یک پارچه مرطوب پاک کرد و به مواد تمیز کننده خاصی نیاز ندارند. در مقابل، تمیز کردن دیوارپوش ‌PVC می‌تواند چالش برانگیزتر باشد و ممکن است به‌نگهداری منظم نیاز داشته باشد تا به بهترین شکل ظاهر شوند.
 4. 4.نصب: دیوار پوش‌های PVC سبک وزن هستند و به‌راحتی نصب می‌شوند. آن‌ها طرح‌های مختلفی دارند. دیوار پوش‌هایMDF سنگین‌تر هستند، می‌توانند دست پاگیر‌تر باشند و ممکن است در حین نصب نیاز به پشتیبانی و بست اضافی داشته باشند.
 5. 5.مقرون به صرف بودن: اگر‌چه هزینه اولیه دیوار پوش‌هایPVC  ممکن است بیشتر ازMDF باشد، اما دوام و نگهداری کم و طول عمر آن‌ها، آن‌ها را به انتخاب مقرون به صرفه تری تبدیل می‌کند. دیوار پوش MDF  ممکن است نیاز به تعویض یا تعمیر بیشتر داشته باشند و به مرور زمان بر هزینه کلی آن افزوده شود.
 6. 6.تطبیق پذیری زیبایی شناختی: دیوار پوش‌های PVC در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، الگو‌ها در دسترس هستند که به انعطاف پذیری آن‌ها در طراحی برمی‌گردد. دیوار پوش‌های PVC می‌توانند ظاهر چوب، سنگ را تقلید کنند و جذابیت زیبایی شناختی را بدون هیچ نقصی به مصرف کننده ارائه دهد.MDF در حالی همه کاره است، گزینه‌های طراحی مشابهی را ارائه نمی‌دهد.


رنج قیمتی دیوارپوش PVC

باتوجه یه بررسی‌های انجام شده در خرداد ماه سال 1403 دیوارپوش‌هایPVC  از رنج قیمتی حدود 900 تومان شروع می‌شود و در مجموعه آکو با قیمت 700 تومان به مشتری عرضه می‌شود.

برای دریافت جدیدترین قیمت‌های دیوارپوش پی وی سی در مجموعه آکو می‌توانید از طریق واتس آپ با شماره 09362003346 و 09105057079 در ارتباط باشید.

نتیجه‌گیری

در صنعت چوب در حال تکامل، استفاده از مواد نوآورانه مانند دیوار پوش‌های پی وی سی(PVC) باعث پیشرفت در عملکرد و طراحی می‌شود. دیوار پوش‌های PVC مزایای بی‌شماری نسبت به دیوار پوش‌های ام دی اف سنتی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به مقاومت در برابر رطوبت، دوام، سهولت نگهداری و کارایی نصب اشاره کرد. این مزایا، دیوار پوشPVC  را به انتخابی قانع کننده برای طیف وسیعی از کاربردها، از فضاهای داخلی مسکونی و تجاری گرفته تا مناطق تخصصی مانند آشپز‌خانه و حمام تبدیل می‌کند.

از آنجایی که تقاضا برای مصالح ساختمانی بادوام، مقرون به صرفه و از نظر زیبایی شناختی در حال افزایش است، دیوار پوش‌های PVC نقش مهمی را در بخش‌های ساخت و ساز و نوسازی بازی می‌کنند. ویژگی‌های تطبیق پذیر و عملکرد و همچنین مناسب بدون برای طبیعت آن‌ها را تضمین می‌کند که آن‌ها برای سال‌های طولانی انتخاب محبوب باقی خواهند ماند. چه برای ساخت و ساز‌های جدید و چه برای بازسازی، دیوار پوش‌های PVC نشان دهنده راه‌حلی مدرن است که سازندگان و کاربران نهایی را بر‌آورده می‌کند.

سوالات متداول

دیوارپوش‌هایPVC در روکش‌های داخلی و پانل‌های سقفی و فضا‌های تجاری کاربرد دارد و بیشترین کاربرد آن به دلیل مقاوم بودن در برابر رطوبت در حمام و آشپز‌خانه است

نویسنده مطلب
Avatar of Athour
تیم تولید محتوای آکو

سردبیر آکو

نظرات کاربران

تا کنون نظری ثبت نشده است

مطالب مرتبط

خبری
30 خرداد

سقف کاذب چیست و چه کاربردی دارد؟– سقف کاذبPVC

خبری
20 اسفند

بررسی تمایزات تخته چند‌لایه قالبی در مقابل تخته چندلایه داخلی

آموزشی
17 تیر

قیمت 5 برند پلای وود در ایران

آموزشی
30 خرداد

معرفی 5 برند برتر ورق PVC-بررسی قیمت